Rubriky
Dovolená

Dovolená podle představ

Každý člověk, který se rozhodne vydat na dovolenou, má určitou představu o tom, jak bude vypadat hotel, okolí nebo dokonce moře. Pokud máte představu, že všechno bude dokonalé, pak věřte, že pokud se stane, že něco nebude podle vašich představ, budete z toho velmi zaskočeni a možná že také velice zklamaní.

Jsou lidé, kteří mají opravdu velká očekávání a poté jsou velice zklamaní, když zjistí, že něco není tak, jak si představovali. Bohužel se s něčím takovým setkáváme častěji a častěji, protože mnohé hotely mají sice na webových stránkách nádherné fotografie, kdy si člověk hned udělá obrázek o hotelu, pokojích, jídle apod., ale pokud to ve výsledku není tak, jako na fotografiích, člověk se může jen divit.

Existuje mnoho případů, kdy si někdo zakoupit dovolenou v hotelu, který na fotkách vypadal opravdu dobře, ale po příjezdu do daného hotelu zjistil, že něco takového mělo vypadat úplně jinak a že v pokoji, ve kterém je daný člověk ubytován, jsou brouci a odpadá tam navíc kus stěny. Bohužel i takové případy jsou.

hotel a pláž

Člověk se může pokusit něco takového vyreklamovat, ale málokdy vám bude vyhověno a bude vám přidělen jiný pokoj. Je to hodně o tom, jestli vůbec daný hotel volné pokoje má a také o tom, jaký přístup pracující k lidem, kteří přijeli na dovolenou, budou mít.

Vždy je potřeba připravit se na nejhorší a nebýt příliš nadšený z dané dovolené, aby se nestalo, že budete zklamaní natolik, že se rozhodnete nějakou dobu na žádnou dovolenou nejet. Člověku může radost z dovolené zkazit mnoho věcí a to včetně špatně vypadajícího hotelu nebo pokoje.

hotelový pokoj

Dalším kamenem úrazu může být okolí daného hotelu. Vypadalo na fotografiích skvěle, ale realita je úplně někde jinde? Bohužel i něco takového je možné. Jsou lidé, kteří jedou vyloženě za čistým mořem. Určitě je dobré zjistit si, kde je moře čisté a kde je moře, ve kterém je plno mořských řas, které rozhodně nikdo neocení. Tak si ušetříte zklamání ze špinavého moře. Při výběru dovolené je potřeba přemýšlet, aby se skutečně nestalo, že budete opravdu velice zklamaní.

Rubriky
Dovolená

Bez dovolené bychom se zbláznili

Na co se my lidé rok co rok těšíme? Přece na dovolenou. Tedy za předpokladu, že jsme osobami pracujícími, protože jenom těm nárok na dovolenou vzniká, na rozdíl od nezaměstnaných či důchodců, kteří sice dovolenou nemají, ale to proto, že si ji vlastně mohou udělat a také udělají, kdykoliv se jim to jenom zlíbí. A proč se na dovolenou těšíváme? Přece proto, že o ní a často jenom o ní máme dost času na to, abychom dělali něco, co se líbí právě nám, bez omezování se kvůli jiným povinnostem, které nás ve všedních dnech obírají o čas a energii.

lidi u moře

Když nastane doba dovolené, máme rázem prostor, abychom se realizovali po svém. Někdy zcela, a někdy aspoň trochu, pokud jsme i zde do jisté míry omezováni životním druhem/družkou, rodinou, finančními možnostmi, protipandemickými opatřeními a podobně. A když už tu taková možnost je, měli bychom ji určitě využít. Protože kdy jindy se můžeme sebrat a odjet z domova třeba i na druhý konec světa? Kdy jindy si můžeme ráno přispat, aniž by po nás byla sháňka, kdy jindy si můžeme v noci zaflámovat, aniž bychom riskovali, že ráno zaspíme nebo že nebudeme v žádoucí kondici?

lidi u vody

Je to právě dovolená, kdy můžeme poznávat dosud nepoznaná místa, kdy můžeme popustit uzdu své fantazii a dělat daleko více věcí, včetně těch, které si ve zbytku roku dopřávat nemůžeme. A protože je taková změna život, je nesporně dobře, že dovolené existují. A že si je můžeme brát a také si je obvykle bereme. Protože jak by to s námi dopadlo, kdybychom museli po celý takzvaný produktivní věk chodit jenom do práce a z této pak třeba jenom rovnou do postele, abychom nabrali sílu na další práci? To by přece za nic nestálo. S výjimkou lidí, kteří mají práci svých snů a tu upřednostňují třeba i před dovolenou. Ale takových lidí určitě moc nenajdeme. A i kdyby, i ti si někdy dovolenou vybrat musí. I když třeba i o ní budou dál dělat to, co v práci, protože je to pro ně i nejlepší zábavou a relaxací.

Rubriky
Dovolená

Na dovolenou na kole

Nikdy vás to nenapadlo? Pořídit si na kolo brašny a vyrazit na cestu? Nabalit všechno, co potřebujete k přežití a jen šlapat s čistou hlavou. Od rána do pozdního odpoledne. Někde si najít místečko, kde strávíte noc, nebo se upíchnout v kempu či penzionu. Opravdu vás to neláká? Přiznejte si, že trochu ano.

Na takové cestě to ubíhá

Jaké máte možnosti? Je jich přehršel. Od půjčení kola na nádraží, po dovezení si svého bicyklu na místo startu vlastním autem.

Co k tomu budete potřebovat. Samozřejmě, že kolo. Pokud máte vlastní a alespoň občas vyrážíte, někam na výlety máte na svém kole jistě i nosič na nějaká zavazadla. Na vícedenní turistickou jízdu je vhodné si pořídit i cyklobrašny. Ty jsou uzpůsobeny kolu, nikde nezadrhávají a perfektně vše udrží.

Další balení věcí přizpůsobte tomu, kde hodláte na cestě spát. Pojedete-li od chaty k chatě, od penzionu k penzionu, moc toho potřebovat nebudete. Vystačíte si s náhradním oblečením, pončem proti dešti a hygienickými potřebami.

Pokud hodláte spát ve stanu, ať už v některém kempu, nebo jen tak, nadivoko, povezete si toho s sebou více. Jistě, přijdete o určitý jízdní komfort (zatížené kolo je, zvláště ve sjezdech hůře ovladatelné, a větší váhu poznáte i v kopcích).

V každém případě se neobejdete bez lehkého spacího pytle, nějaké stříšky, nebo přímo stanu. Také nezapomeňte na spací podložku a věci, pro přípravu jídla.

I tudy vede cesta

Když si věci před akcí dáte na hromadu, budete překvapeni kolik jich je. A to ještě nepočítám věci, které vezmete od své partnerky a dětí. Určitě vás napadne, že by bylo fajn, mít elektrokolo. Šlapat sice musíte i na něm, ale dost práce za vás obstará motor.

Když vyrážíte z jiného místa, než z domova, budete si muset na místo kolo nějak přepravit. V každém městě je dnes půjčovna střešních nosičů i nosičů za automobil, která váš problém vyřeší. Nyní zbývá už jen počkat na příznivou předpověď počasí a můžete vyrazit.