Rubriky
Lifestyle

Gymnázium – to je to, oč tu běží…

Gymnázia jsou v České republice poměrně populární záležitostí, protože okolo 20% obyvatel studuje nebo studovala právě gymnázium, což není zrovna nejmenší číslo. I tak se však setkává tento typ škol s řadou jak předsudků, tak i kritiky – mnohdy zcela neprávem.
 

Nesmí se zapomínat zaměření školy

 Jeden z argumentů “NE“ pro gymnázium je pro nespočet lidí to, že pokud dostudujete “gympl“, skončíte pouze maturitou a nebudete pokračovat na vysokou školu, takže nemáte žádné zaměření = horší uplatnění než z jakékoli střední odborné školy. Nikomu už nepřijde divné, že argument de facto nedává smysl – je to stejné jako jít studovat stavební průmyslovku a potom si stěžovat, že mě nezaměstnají jako zdravotní sestru.

 Střední odborná škola má za cíl vyškolit pracovníky, kteří se orientují v daném oboru jak teoreticky, tak v praxi, proto mají také střední odborné školy praxe. Gympl má za úkol připravit svoje studenty pro další (vysokoškolské) vzdělávání, proto je zaměření tak široké, nic není dopodrobna a nejsou povinné žádné praxe.

Ničí se dětem dětství

 Toto se týká spíš víceletých gymnázií, přesto si nemyslím, že by to byla pravda. Jako mnohem větší problém 8mi a 6letých gymnázií vidím to, že rodiče hlavně z pátých tříd přihlašují na gymnázia děti, které se proto absolutně nehodí. To, že má dítě v páté třídě samé jedničky, ještě neznamená, že se hodí do budoucna na vysokou školu.

 Děti, co jsou na víceletém gymnáziu by za a) měly být nadprůměrně chytré a běžná výuka by jim neměla stačit, za b) učení by je mělo bavit. Z vlastní zkušenosti vím, že první cyklus (2. stupeň ZŠ) osmiletého gymnázia není o tolik náročnější, co se obsahu učiva týče, spíše jako množstvím projektů, referátů apod. – proto by to mělo dítě bavit.

 Obvykle náročnost “gymplů“ spíš spočívá v množství aktivit týkajících se učení než samotného obsahu, i když samozřejmě od druhého cyklu (SŠ) se zvyšuje jak množství učiva, tak i jeho náročnost.

Záleží na každém

 Je názor každého, zda svoje dítě na gymnázium dá nebo ne. Pokud ale Vaše dítě doopravdy chce studovat VŠ, učení ho baví a nedělá mu problémy, tak byste se neměli obávat a svoje dítě na gymnázium dát. Spousta vysokých škol se dá studovat ze středních škol, ale gymnázia nabízí více možností – ať už ve výběru VŠ či v samotné přípravě na VŠ.

Rubriky
Lifestyle

Je možné si uměle navodit pocit štěstí? Ano! Chcete vědět jak?

Máte špatnou náladu a nevíte, jak si ji vylepšit? Zkuste pár jednoduchých triků, které vám pomohou odvést pozornost!

1.       Udělejte si selfie!
Dělejte na sebe škleby do objektivu, vyfoťte několik fotek a spíš než na to, jak na nich vypadáte, si představujte právě to, co tím vyjadřujete. Dělejte všechny bláznivé obličeje, které vás napadnou, nebo si naopak udělejte vážně pěknou fotku. Oblečte se do nejlepších šatů a udělejte si make-up i vlasy. Pokud ani to nepomůže, pošlete fotku někomu, kdo vám vzhled nebo škleby na fotkách rozhodně pochválí, nebo se přidá s vlastní rozšklebenou fotkou. Pak se zasmějete určitě!

hudba

2.       Oblékněte se sebevědomě
Je prokázáno, že pokud si obujete boty na podpatku a šaty nebo něco elegantního místo obyčejných džínů a halenky, budete se cítit sebevědoměji, a tedy mnohem veseleji. Vyzkoušejte vytáhnout ze šatníku něco, co není jenom nudné, ale pozvedne to vaše sebevědomí. Nezapomeňte ale, aby byly šaty pohodlné, pokud se rozhodnete tak někam vyrazit.

3.       Projděte se
Nejlépe do přírody. Na krátkou procházku si můžete vyrazit sama, nebo vezměte partnera případně čtyřnohého miláčka. Opadne největší stres, přijdete na jiné myšlenky, a navíc uděláte něco pro své zdraví. Můžete si zapnout do sluchátek hudbu, abyste měla pocit, že vás nikdo nemůže rušit.

4.       Udělejte něco pro druhé
Můžete poslat peníze nebo oblečení potřebným, případně můžete pro někoho něco udělat. Altruismus může být i léčivý.

frisbee

5.       Pusťte si hudbu!
A to klidně i hodně nahlas. Zatancujte si, zazpívejte si s oblíbenou zpěvačkou nebo zpěvákem. Bude vám hned mnohem lépe, to je vědecky prokázáno.

6.       Kontaktujte přátele nebo rodinu
Můžete si s nimi promluvit o tom, co vás trápí, nebo naopak můžete vyrazit do klubu nebo do baru, kde nebudete muset mluvit vůbec.

7.       Dopřejte si fyzickou rozkoš
To nikdy nezklame. 

Rubriky
Lifestyle

Čtete?

Možná ano, možná ne. Každý je na tom trošku jinak. Jsou lidé, kteří v knížkách leží, ale i tací, kteří se jich štítí, jako by přenášeli mor. Knihy jsou ale nedílnou součástí našeho světa a neměli bychom se jich tak snadno vzdávat. V našem světě si každý najde téma, které ho zaujme a na dané téma i napsanou knihu a pokud ne celou knihu, tak alespoň článek a ten ho třeba dovede k něčemu dalšímu a novému, dosud nepoznanému. Takový člověk třeba začne hledat a po čase se dostane i ke knihám.

A čtete knihy nebo titulky?
Film a kniha se nemohou srovnávat. Ne proto, že by to či ono bylo lepší, ale jelikož je to naprosto jiná kategorie umění. Film nikdy nebude tak plný jako kniha a kniha nikdy nepozná hereckého umění, kdy lidé pouhým svým výrazem ukážou všem, kdo se na ně dívají, své pocity. Nemusíme vybírat mezi těmito formami vyjádření myšlenek lidí. Máme obě dvě a jsou pro nás cenné, neměli bychom ale upřednostňovat jedno před druhým, jelikož pak se ochudíme o to krásné, co to s sebou nese.


Knihy & Čtečky

Někdo říká, že jsou věčné. Jsou to slovo a to mnohdy taková, že i když už nejsou napsána na papíře, stále rezonují v našich duších. Knihy jsou věčné i pro svou flexibilnost, dnes si nemusíte nosit těžké svazky, ani kupovat všechny díly dlouhých ság. Spousta knih je online. S novým tisíciletím a rozmachem počítačů jsme začali číst nejdříve na stolních počítačích, pak na mobilech a tabletech. A mezi tím vším se objevili čtečky knih.

Začalo to jako malé odvážné dílo, které ale nyní zažívá obrovský rozmach. Knihu stačí stáhnout, nebo přetáhnout do online uložiště, připojit se na wifi a kniha je v knihovně. Celá knihovna se nám navíc vejde do kapsy, a když cokoli z ní čteme, nebolí nás z toho oči. Na začátku to znělo trochu jako sci-fi a bylo tu i spousta nezdarů, kdy to co mělo vypadat jako inkoust, bylo dosti rozmazané. V této oblasti však vynikl Kindle. Tato čtečka, která nebyla podsvícená a měla vlastnosti inkoustu, ukázala světu, že to jde. Že knihy mohou být i ve světě jedniček a nul a přitom je lze číst z obrazovky, která má vlastnosti papíru.

Čtení je zábava na dlouhé chvíle, ale i chvilky mezi hodinami, při čekání ve frontě, nebo při jízdě autobusem. Se čtečkami se stalo čtení více než kdykoli dříve maximálně pohodlné. Bez připojení, bez elektřiny, vydrží i měsíc nabitá a přitom se do ní vejde více knížek než do Vaší knihovny. Proto ať děláte,  co děláte, čas mezi tím si můžete vyplnit třeba čtením.