Možná ano, možná ne. Každý je na tom trošku jinak. Jsou lidé, kteří v knížkách leží, ale i tací, kteří se jich štítí, jako by přenášeli mor. Knihy jsou ale nedílnou součástí našeho světa a neměli bychom se jich tak snadno vzdávat. V našem světě si každý najde téma, které ho zaujme a na dané téma i napsanou knihu a pokud ne celou knihu, tak alespoň článek a ten ho třeba dovede k něčemu dalšímu a novému, dosud nepoznanému. Takový člověk třeba začne hledat a po čase se dostane i ke knihám.

A čtete knihy nebo titulky?
Film a kniha se nemohou srovnávat. Ne proto, že by to či ono bylo lepší, ale jelikož je to naprosto jiná kategorie umění. Film nikdy nebude tak plný jako kniha a kniha nikdy nepozná hereckého umění, kdy lidé pouhým svým výrazem ukážou všem, kdo se na ně dívají, své pocity. Nemusíme vybírat mezi těmito formami vyjádření myšlenek lidí. Máme obě dvě a jsou pro nás cenné, neměli bychom ale upřednostňovat jedno před druhým, jelikož pak se ochudíme o to krásné, co to s sebou nese.


Knihy & Čtečky

Někdo říká, že jsou věčné. Jsou to slovo a to mnohdy taková, že i když už nejsou napsána na papíře, stále rezonují v našich duších. Knihy jsou věčné i pro svou flexibilnost, dnes si nemusíte nosit těžké svazky, ani kupovat všechny díly dlouhých ság. Spousta knih je online. S novým tisíciletím a rozmachem počítačů jsme začali číst nejdříve na stolních počítačích, pak na mobilech a tabletech. A mezi tím vším se objevili čtečky knih.

Začalo to jako malé odvážné dílo, které ale nyní zažívá obrovský rozmach. Knihu stačí stáhnout, nebo přetáhnout do online uložiště, připojit se na wifi a kniha je v knihovně. Celá knihovna se nám navíc vejde do kapsy, a když cokoli z ní čteme, nebolí nás z toho oči. Na začátku to znělo trochu jako sci-fi a bylo tu i spousta nezdarů, kdy to co mělo vypadat jako inkoust, bylo dosti rozmazané. V této oblasti však vynikl Kindle. Tato čtečka, která nebyla podsvícená a měla vlastnosti inkoustu, ukázala světu, že to jde. Že knihy mohou být i ve světě jedniček a nul a přitom je lze číst z obrazovky, která má vlastnosti papíru.

Čtení je zábava na dlouhé chvíle, ale i chvilky mezi hodinami, při čekání ve frontě, nebo při jízdě autobusem. Se čtečkami se stalo čtení více než kdykoli dříve maximálně pohodlné. Bez připojení, bez elektřiny, vydrží i měsíc nabitá a přitom se do ní vejde více knížek než do Vaší knihovny. Proto ať děláte,  co děláte, čas mezi tím si můžete vyplnit třeba čtením.