Mnoho diskusí

Tento typ pohonu osobních i jiných automobilů dost zahýbal světem automobilismu, protože třeba Evropská unie má za cíl bezemisní Evropu, a proto jedná o tom, že by v budoucnu měli jezdit bezemisní vozidla. Při samotném provozu takového vozu samozřejmě emise vytvářené nejsou. Musíme však hledět i na to, jakým způsobem se elektřina vyrábí. Konkrétně u nás je častým typem uhelná, která pochopitelně při výrobě emise produkuje.

elektrický automobil

Ještě k tomu musíme připočítat výrobu baterií a další procesy, takže tento typ pohonu není až tolik příznivý k životnímu prostředí, jak se na první pohled zdá. Na druhou stranu mají své výhody. Elektrický motor umožňuje rychlý nástup výkonu, takže tyto vozy mají slušnou akceleraci, akorát maximální rychlost běžně není nijak vysoká. Další výhodou je nízká hladina hluku. Při pořízení také musíte počítat s tím, že Vás vyjde dráž než třeba stejný model se spalovacím motorem.

Pro někoho výhodný

Jestliže máte dostatek financí a rozhodujete se mezi spalovací motorem a elektrickým, tak je potřeba posoudit hned několik věcí. Jako první je to, jakým způsobem a kolik kilometrů najezdíte, protože kapacita baterie je omezená a nabití nějakou tu dobu trvá. Jestliže bydlíte v rodinném domě a cestujete do práce několik desítek kilometrů, tak doma si můžeme nechat namontovat nabíjecí stanici, ke které vůz připojíme třeba přes noc jednou za dva dny a máme vystaráno.

nabíjecí stanice

Pro lidi bez této možnosti jsou samozřejmě k dispozici nabíječky, kterých přibývá. Podívejte se tedy na jejich síť, jak je na tom Vaše okolí. Třeba pro jízdu po městě je elektromobil vhodný, protože třeba naftovému motoru s filtrem pevných částic popojíždění pár kilometrů škodí. Pořízení za vidinou, že se Vám v podobě nižších nákladů na palivo a servis vyplatí oproti spalovacímu motoru v mnoha případech nevyjde, protože cenový rozdíl je znatelný.