S určitostí lze říct, že se s příchodem miminka na vás zavalí tolik povinností, že často propadáte zoufalství. Výchova a péče o dítě (i když je jen jedno), dá každému rodiči pěkně zabrat a jediné na co se po celém dni těšíte je odpočinek v posteli. Pocit, že se vám nic nechce je na denním pořádku a často se stane, že něco jednoduše neuděláte a řeknete si, že se nic neděje.
Co byste však nikdy neměli zanedbat je pravidelné čištění zoubků, které je naprosto nevyhnutelné!
batole na koberci

První prořezávání zoubků

Prořezávání zoubků je u každého miminka jedinečné. Ať už se jedná o proces, kterým si vaše dítě musí v tomto období projít nebo čas, kdy vyjde první zoubek. Každopádně, po vyklubaní prvního zoubečku byste měli zbystřit a začít se třeba i o jeden jediný, začít starat!
kartáček s méďou

Silikonový náprstek si určitě pořiďte!

Pro miminko je ještě nevhodné, aby se mu v puse dráždilo nepříjemným zubným kartáčkem. Volbou, kterou byste neměli podcenit je silikonový náprstek pro čištění prvních zoubků, který je víceúčelový.
1. MASÁŽ DÁSNÍ – vaše miminko jistě růst zoubků musí bolet. Pomoct mu můžete i masáží dásní právě tímto náprstkem.
2. ČISTĚNÍ– jemné štětinky zabezpečí měkké čistění zbytků jídla jak na dásních, tak i na zoubcích.
Tento silikonový náprstek je vhodné uchovávat v ochranné uzavíratelné nádobě, kde bude hygienicky schovaný před možným stykem s bakteriemi.

Batolata a zubní pasta

Ze začátku je vhodné umývat zoubky pouze vodou. Starším dětem už můžete přidávat minimální množství dětské zubní pasty, která jim lépe pomůže dostat nečistoty ze zoubků pomocí kartáčku na zuby.
O zubních pastách se toho psalo hodně, proto se zaměřte na pasty s převážně zelených a modrým proužkem na spodku balení. Měli by být co nejméně chemicky závadné a škodlivé.
čistit si zuby

Pravidelné návštěvy u zubaře!

S první návštěvou stomatologa byste neměli dlouho otálet. Zpravidla se doporučuje navštívit zubního lékaře už v prvním roce života vašeho děťátka. Váš dětský zubař vám poradí, jak správně a důkladně čistit malé zoubky a nesmíte zapomínat na to, že jednou denně nestačí! Taktéž, jak není dobré si nalhávat, že když jste je vyčistit zapomněli – nic se neděje.
I mléčné zoubky je potřebné pravidelně čistit a udržovat, jinak se dřív nebo později stane, že na to vaše dítě doplatí častými prohlídky – u ne příliš oblíbeného stomatologa.