Gymnázia jsou v České republice poměrně populární záležitostí, protože okolo 20% obyvatel studuje nebo studovala právě gymnázium, což není zrovna nejmenší číslo. I tak se však setkává tento typ škol s řadou jak předsudků, tak i kritiky – mnohdy zcela neprávem.
Nesmí se zapomínat zaměření školy
Jeden z argumentů “NE“ pro gymnázium je pro nespočet lidí to, že pokud dostudujete “gympl“, skončíte pouze maturitou a nebudete pokračovat na vysokou školu, takže nemáte žádné zaměření = horší uplatnění než z jakékoli střední odborné školy. Nikomu už nepřijde divné, že argument de facto nedává smysl – je to stejné jako jít studovat stavební průmyslovku a potom si stěžovat, že mě nezaměstnají jako zdravotní sestru.
Střední odborná škola má za cíl vyškolit pracovníky, kteří se orientují v daném oboru jak teoreticky, tak v praxi, proto mají také střední odborné školy praxe. Gympl má za úkol připravit svoje studenty pro další (vysokoškolské) vzdělávání, proto je zaměření tak široké, nic není dopodrobna a nejsou povinné žádné praxe.
Ničí se dětem dětství
Toto se týká spíš víceletých gymnázií, přesto si nemyslím, že by to byla pravda. Jako mnohem větší problém 8mi a 6letých gymnázií vidím to, že rodiče hlavně z pátých tříd přihlašují na gymnázia děti, které se proto absolutně nehodí. To, že má dítě v páté třídě samé jedničky, ještě neznamená, že se hodí do budoucna na vysokou školu.
Děti, co jsou na víceletém gymnáziu by za a) měly být nadprůměrně chytré a běžná výuka by jim neměla stačit, za b) učení by je mělo bavit. Z vlastní zkušenosti vím, že první cyklus (2. stupeň ZŠ) osmiletého gymnázia není o tolik náročnější, co se obsahu učiva týče, spíše jako množstvím projektů, referátů apod. – proto by to mělo dítě bavit.
Obvykle náročnost “gymplů“ spíš spočívá v množství aktivit týkajících se učení než samotného obsahu, i když samozřejmě od druhého cyklu (SŠ) se zvyšuje jak množství učiva, tak i jeho náročnost.
Záleží na každém
Je názor každého, zda svoje dítě na gymnázium dá nebo ne. Pokud ale Vaše dítě doopravdy chce studovat VŠ, učení ho baví a nedělá mu problémy, tak byste se neměli obávat a svoje dítě na gymnázium dát. Spousta vysokých škol se dá studovat ze středních škol, ale gymnázia nabízí více možností – ať už ve výběru VŠ či v samotné přípravě na VŠ.