Jako malá holčička jsem si myslela o tapetách v bytě mých rodičů asi tohle: takové hnusné hnědé „květáky“, není nic lepšího, než je počmárat pastelkami. A tady se to stejně trochu odlupuje. Uvidíme, co to udělá, když za to malinko zatáhnu…
 
Jako větší pubertální holčička jsem si říkala: rozhodně by to chtělo strhat se zdí. Nic tak odporného si do svého bytu určitě nedám, to bych musela být padlá na hlavu.
 
Jenže…to jsem tenkrát netušila, jak doba půjde kupředu a jak krásné vzory, barvy a materiály jednou uvidím. Že budou tak barevné, omyvatelné a dokonce budou tlumit zvuky?? No tohle. Vytapetovaný byt se stal mým snem a tak jsem malinko začala pátrat.

Kromě klasických papírových a cenově nejdostupnějších tapetobchody nabízejí tapety vliesové, což je netkaná textilie z polyesterových a celulózových vláken. Jsou již malinko dražší než tapety papírové. Vinylové, tedy umělohmotné tapety vynikají svou trvanlivostí, omyvatelností a barevnou škálou. Mohou být lesklé i matné a doslova vykouzlí luxusní bydlení. Textilní tapety, jsou zřejmě z nabídky ty nejluxusnější a jsou vhodné spíše pro velmi stylové bydlení. Cena je poměrně vysoká a opatrnosti při tapetování nezbývá, jelikož jsou velice choulostivé.
 
Nepřeberné množství vzorů, které dnešní trh nabízí, mi dokonale učaroval. Květiny, přírodní materiály, jako je dřevo či kámen, geometrické vzory, dětské vzory, jemné barvy i divoké odstíny… nebo třeba fototapety – celá velkoměsta, moře, nespoutaná příroda. Jsou jich snad tisíce. Staly se poslední dobou opravdovým módním hitem a krášlí spousty interiérů.
 
Pokud už máte jako já, alespoň hrubou představu o tom, jak by měl váš pokoj vypadat, stačí si vybrat. Mějte na paměti, že světlé a studené odstíny zvětšují prostor a naopak teplé, aktivní barvy, celou místnost zmenšují.
Je samozřejmostí, že si nemusíte vytapetovat komplet celý byt. Dekorační tapety krásně doplňují a zútulňují již předem vymalovaný interiér. Nezapomínejte na důležitou věc. Výmalba by měla být vždy ve světlejším tónu než samotná tapeta. Vytapetovat si můžete dokonce podlahu nebo třeba jen dveře. Možností je spousta.
 
Kdo ještě tapetám zcela nepropadl, anebo je pouze malinko konzervativnější, může začít se zdobením příbytku samolepícími dekoracemi a fóliemi. Jde o menší či větší samolepky v podobě květin, zvířat, dekorací, přírody a spousty dalších motivů. Vhodné jsou k lepení na všechny hladké povrchy (dřevo, sklo, kachličky, na hladké stěny,
nábytek, umakart, umělohmotné plochy či dokonce plech.
 
Ti zručnější si sami prostory dovedou vytapetovat a tím velmi zútulnit a co je neúžasnější? Tapety a samolepky jsou velmi snadno odstranitelné, pokud nás již omrzí a toužíte po změně.
 
A já jdu pátrat dál. Jakousi představu už mám, ale nemůžu si pořád vybrat…jsem u vytržení z toho množství barev a vzorů. A víte co? Viděla jsem i docela pěkné „květáky“. Jsem zvědavá, co na ně jednou řeknou mé děti J