Všichni, kteří někdy nějakou tu rekonstrukci prováděli, ví, že vše vyžaduje velmi důkladnou přípravu. Rekonstrukce není totiž spojena pouze s výběrem vybavení nebo firmy, jak si mnozí myslí. Jsou zde totiž i další kroky, na které nesmíte nikdy zapomenout.
Rekonstrukci nebo přestavbu je nutné provádět v souladu s předpisy a požadavky, které stanovuje stavební úřad nebo družstvo.
Pokud rekonstruujete váš dům či byt, vždy se setkáte se třemi situacemi, které určí, jaké povolení bude potřeba. Může se jednat buď o ohlášení, bez stavebního povolení a ohlášení nebo stavební povolení.
Co se týká samotného ohlášení, to je vyžadováno, pokud dojde ke změně užívání některých části stavby. Příkladem je zvětšení koupelny, přesunutí WC apod. Jestliže potřebujete probourat zeď, taky k tomu nepotřebujete stavební povolení. Ohlášení může být vyžadováno i při stavebních úpravách a to pokud jsou realizovány z těžších materiálů.
Pokud není potřeba stavebního povolení ani ohlášení, pak se jedná o práce, kde nezasahujete do nosných konstrukcí budovy a nijak se nemění vzhled ani její využívání. Může se jednat o vymalování pokojů, výměny podlah apod. Jestliže byste chtěli realizovat přestavbu, musíte dodržet to, že používaný materiál bude stejný nebo alespoň podobný a kromě toho bude zachována původní dispozice bytu či domu.
A na samotný závěr stavební povolení. To je opravdu nezbytné, pokud se mění vzhled budovy. Ať už se jedná o zvětšení balkónu, rekonstrukci střechy apod. Žádost je v těchto případech nevyhnutelná. Je nutné ohlásit i vybudování nového komínu nebo změnu vytápění a mnoho dalších.
Ptáte se, proč je potřeba všechno hlásit? Odpověď je snadná. Je to totiž kvůli tomu, že většina stavebních úprav může a nemusí mít vliv na požární bezpečnost, která je velmi důležitá.
Dávejte si opravdu velký pozor na to, abyste na takové věci nezapomínali. Mohly by vás dostihnout i nepříjemné problémy o které určitě nikdo z nás nestojí.