Již dlouho žijeme v bytě a najednou se rozhodneme osamostatnit. Velice rychle ale zjistíme, že nejde o příliš snadný krok. Důležitým atributem jsou v tomto případě peníze. Ty udávají, zda si můžeme dovolit luxusní sídlo nebo skromný domeček.
peněženka a svěrák

Pokud se tedy rozhodneme finance získat jiným způsobem nejsnazší cestou je získat půjčku. Zde je zapotřebí být řádně obezřetný. Můžeme tedy volit mezi bankou a nebankovními institucemi. Většina lidí se dívá na banky skepticky, ale už si neuvědomují, že jejich monstróznost a kapitál jsou zárukou kvality.

Banky po nás budou často chtít fixní splácení peněz, záruku stálého příjmu a nemovitosti.
pokladnička a bankovky

Tento krok vyžadují banky zejména z toho důvodu, že si nemůžou dovolit o peníze přijít. Bankovní systém totiž funguje tak, že půjčí peníze od jiného klienta, který finance uložil například na spořící účet, potřebuje tedy nějakou záruku kvality.

V případě ručení nemovitostí musíme brát na zřetel, že nedostaneme plnou hodnotu nemovitosti. Banky mají na určování hodnoty své vlastní znalce a koeficienty. Můžeme tedy počítat nanejvýš s půjčkou do 80 % hodnoty.

Pokud však nesplňujeme kritéria banky, třeba z důvodu vedení v registru dlužníků musíme se obrátit na nebankovní společnost. Zde se dostáváme velice na tenký led. Instituce poskytující půjčky jsou si moc dobře vědomy, že daná osoba nemá na výběr, a proto si stanovují výše úroků nesmyslně vysoko. Sázejí tedy nejen na stav nouze, ale také na finanční negramotnost zákazníků.

Oproti běžným sazbám, které se u úvěrů pohybují kolem 3 % se můžeme u nebankovních společností setkat se sazbami přes 20 %. To však už hraničí s lichvářstvím.

Pokud máme půjček víc nevypadají jednotlivě příliš hrozivě. Platit 300 Kč měsíčně za televizi, 500 Kč za telefon a jiné. Najednou však vidíme, jak se dostáváme ne do stovkových, ale tisícových hodnot.

Pokud nejsme dostatečně finančně zajištěni můžeme se snadno dostat do dluhové pasti. Proto je vhodné zajít do banky a navštívit úvěrového specialistu. Ten zhodnotí náš stav a následně nám pomůže splátky refinancovat takovým způsobem, který je pro naši peněženku únosný.