Připadá vám, že zemní a výkopové práce jsou natolik snadné, že nevyžadují žádnou extra fyzickou průpravu ani znalosti, a může je vykonávat každý? Domníváte se, že zkrátka popadnete do ruky krumpáč, a pustíte se do hloubení jámy? Takovouto představu mezi sebou někteří lidé skutečně sdílí, a tak bychom si mohli připomenout, jaké důvody by nás měly vést k tomu, zajistit tyto pracovní činnosti od profesionální firmy:

výkopové práce

Svažitý terén – máte-li v plánu stavět plůtek na okraji pozemku v délce pěti metrů, a jde o rovný terén s běžnou ornicí, zřejmě si poradíte sami a provést výkop pro základový věnec nebude obtížné. Zvládnete jej během víkendu, a možná za ty dva dny sestavíte i dřevěné bednění na odlévání betonu. Jestliže ovšem bude plot ve svahu a bude k okraji pozemku obtížný přístup, např. pro prudký sráz, blízkost potoka, zděné zástavby a dalších komplikovaných situací, může vám to dát pořádně zabrat. Pamatujte, že jakékoli práce v prudkém svahu vyžadují velkou fyzickou námahu, a ne každý to zvládne,

nářadí kopáčů

Sesuvy půdy – hloubit otvory do země v klasické zemině je poměrně jednoduché, tam vás stěží něco překvapí. Ale ne všechny terény jsou takto ideální a některé vyžadují výstavbu pažení. Pokud byste totiž potřebovali vykopat hlubší výkop a došlo by k jeho závalu, nemuseli byste to také přežít. Odborníci jsou si dobře vědomi, k jakým situacím tu může dojít, a mají potřebné znalosti i technologie k tomu, aby takovýmto jevům zabránili.

Skála – ještě horší situace nastávají tehdy, narazíte-li v půdě na kameny a skaliska. Toto může být i neočekávané a tehdy je to pro amatéra skutečnou překážkou. Tam se již neobejdete bez speciální techniky a pracovních postupů. Toto je další důvod, proč se obrátit na profesionály, kteří za svou práci ručí a nevyhýbají se náročnějším situacím v jakémkoli terénu.