Blackout je jedním z největších strašáků naší doby. Mohl by totiž být stejně devastující jako meteorit a jeho pravděpodobnost je docela velká. Jak by blackout ochromil dopravu, služby nebo třeba internet?
·         Už v prvních minutách nastane obrovský chaos, protože nikdo si nedovede představit svět bez elektřiny, tudíž nikdo nebude vědět, co dělat.
·         Tisíce lidí uvíznou ve výtazích, metru, vlacích i na křižovatkách v autech.
kresby z doby kamenné
·         Dodávky tepla se zastaví a za pár hodin bude problém s dodávkami pitné vody.
·         Nebudete si moct nabít nebo zapnout žádná elektronická zařízení, takže nebudete mít přístup k datům ani ke komunikačním kanálům.
·         Drtivá většina lidí tak nebude moct jít do práce ani pracovat z domova.
·         Nebudou fungovat téměř žádné obchody a služby, stejně tak bude omezen provoz nemocnic.
·         Na elektronické bankovnictví můžete zapomenout, takže pokud nemáte hotovost, nedostanete se ke svým penězům.
·         Jediný, kdo bude mít radost, budou děti, protože školy se zavřou.
A když se to všechno přežene a elektřina se pomalu vrátí do oběhu, doma si na energii můžete ještě pěkně počkat. Prioritní pro dodávky energie budou nemocnice, vodárny a teplárny, dopravní infrastruktura, komunikační sítě, státní úřady a další.
počítačové pracoviště
Ale může se i stát, že blackout bude trvat více než 24 hodin a v tom případě pravděpodobně nastane rabování, anarchie a kolaps společnosti.
V případě takové krize by asi nikdo příliš neřešil, že si nemůže zahrát online hru nebo postovat aktuální fotku na facebook. S blackoutem však můžete ztratit víc než iluze o moderním světě. Můžete přijít i o všechna data. A nejsou to jen osobní fotky a pár textů, co máte v počítači. Na elektřině je závislé vše, co je online.
Žijeme v době digitalizace
Digitalizuje se úplně všechno. Knihy, filmy, osobní údaje občanů, data ve zdravotnictví, peníze i kalendáře. Všude slýcháme, že když chceme mít data v bezpečí, například při výpadku proudu, máme je mít zálohovaná v cloudu. Ale cloud neznamená, že naše data budou létat ve vzduchu nezávisle na elektronických zařízeních a potom je budeme chytat síťkou na motýly. I naše cloudová data jsou uložena fyzicky v obřích serverovnách, které mají sice skvělé chlazení a zabezpečení, ale při blackoutu by byly platné asi jako sáňky v létě.
planeta v zániku
Nemusíme dlouze přemýšlet, aby nám došlo, že všechno, co existuje ve virtuálním prostoru (webové stránky, e-maily, sociální sítě…) bez elektřiny prostě neexistuje. Byznys, který je dnes tak obrovský, vlivný a ve kterém se točí takové peníze, je vlastně jen digitální bublina, která může kdykoliv splasknout. Ostatní oblasti lidského života tu byly i dřív, jen jsme je zjednodušili, zapojili do nich techniku a v krajním případě zčásti zdigitalizovali. Internet a virtuální realita však nejsou skutečné a člověk je k životu de facto nepotřebuje. Po blackoutu by tak dost možná internet už nikdy nebyl tím, čím je dnes.
Myslete na to, až budete příště považovat svůj život za zbytečný, pokud dostala vaše fotka na facebooku jen deset lajků.