Andulka je též někdy nazývána jako australský vrabec. Je nejčastěji doposud chovaným domácím papouškem. Do Evropy z rodné Austrálie se andulka dostala prostřednictvím přírodovědce Johna Coulda pocházejícím z Anglie. Stalo se tak roku 1840. Vzhledem k nevyžadující náročné péči se velmi záhy andulka stala oblíbeným domácím mazlíčkem bohaté vrstvy populace. Díky chovatelům došlo k rychlejšímu rozmnožování tohoto druhu papouška. Prostřednictvím postupného šlechtění nastalo rozvinutí v podobě rozličných barev.
 
andulka

Andulka je nejen cenově dostupným a nenáročným domácím zvířetem. Své oblibě a přízni se těší díky milé a velmi přátelské povaze. Andulka se dožívá okolo 14 let. Před koupí andulky je třeba zvážit, zda zakoupit ve zverimexu, či v lepším případě přímo od chovatele. Je důležité, abyste si ptáčka řádně prohlédli a zakoupili zdravého jedince.
 
Znaky zdravé andulky
 
·         zobák i oči musí vykazovat známky bez sebemenšího výtoku,
·         čistý řitní otvor,
·         okolí zobáku a očí nesmí být světle šedé a okoralé nerovnosti, jinak se jedná o roztoče,
·         kontrola nohou, zda nechybí či není vadný nějaký drápek, a to včetně prstů,
·         andulka musí vykazovat hravost, živelnost, veselost.
 
Jak a čím andulku krmit
 
Základní menu se skládá ze speciální směsi určené výhradně pro andulky. Adekvátní variantou je rovněž směs pro drobné ptactvo. Je třeba si pročíst složení uvedené na etiketě, neboť pro andulky je důležité proso, a to včetně senegalského, loupaný oves i lněná semínka. Nepostradatelným doplňkem výživy andulek je ovoce – zejména jablka, hrušky, banány, ze zeleniny je vhodná mrkev či salát. Důležitou složku stravy tvoří i zelené krmení, zejména žabinec, jitrocel, listy pampelišky. Pro potřebný přísun minerálů je třeba sépiová kost, která plní i účel pro broušení zobáku u andulek. Mláďatům se podává vaječná míchanice a importantní jsou vitamíny.
 
Vyvarovat se – nikdy andulce nedávat sýr, máslo, brambory, kapustu, fazole ani chemicky ošetřenou zeleninu.

papoušek
 
Domov neboli adekvátní klec
 
Než si přinesete svou novou kamarádku domů, je třeba jí zajistit a poskytnout adekvátní bydlení. Ideální je alespoň klec o délce okolo 80 centimetrů, zejména pokud bude andulka převážně v kleci. Jestliže naopak bude však mít otevřený prostor a klec bude spíše jen místem pro spaní či odpočinek, je potenciální variantou o něco menší klec. Samozřejmostí vybavení klece by měla být i houpačka, bidýlka a větvičky. Nezapomenout na nezbytné misky na krmivo a napáječku pro vodu. A nějakou tu závěsnou hračku. Věřte, andulky si rády hrají.
 
Co se týče umístění klece, tak vhodným prostorem je obývací pokoj. Importantní je, aby klec měla dostatek denního světla, byla mimo dosah přímého intenzivního slunce. Nejlépe je klec umístit ke zdi.