V Praze a obecně ve velkých městech byl vždy problém natrefit na levné bydlení, avšak dnes se jedná o celorepublikovou záležitost. Pořídit si i malou garsonku ve středně velké obci za slušné peníze už skoro nejde. Víceméně jsou všechny obytné nemovitosti k mání za milion a více, takže není s podivem, že průměrně vydělávající člověk na něco takového prostě nemá. Záchranou však pro mnohé není ani hypotéka, jelikož podmínky pro její získání bývají často neskutečně tvrdé. Ne každý má možnost našetřit si požadovaný základ, co obvykle bývá deset až patnáct procent ceny poptávané nemovitosti. To často může být klidně i sto padesát tisíc.

Financování domu

Nikdo se tak nemůže moc divit tomu, že lidé se snaží stále častěji sehnat něco daleko levnějšího, mimo běžné normy. Proto je teď také zvýšená poptávka po houseboatech. Žít na řece je totiž mnohem levnější než na pevnině. Ovšem i na suché zemi se dá najít něco cenově zajímavého, například mobilní dřevěné domy.

Po stránce ceny jde rozhodně o velice zajímavé obydlí. Dá se sehnat i za polovinu ceny běžného dvou pokojového bytu, nicméně je potřeba očekávat, že nejde o nic ideálního, alespoň co se velikosti týče. Ani mobilní domy nejnovější generace nenabízejí tak vydatný prostorový komfort jako tradiční formy bydlení. Na druhou stranu jsou dobře vnitřně vybavené, a to jak po stránce technické, tak i designové kvality. Super navíc je, že veškeré vnitřní zařízení se obvykle započítává do konečné ceny, takže každý více, že jakmile slouží peníze, může se víceméně okamžitě stěhovat, aniž by musel ještě řešit vnitřní zařízení.

Hypotéka

Nejmodernější modely jsou skvěle zatepleny, takže se dají používat i v zimních měsících bez obav z umrznutí. Dříve vyrobené modely však takovýmto zateplením disponují jen zřídka. I proto jsou levnější a zároveň s k celoročnímu bydlení příliš nepoužívají. Jejich využití je jinde. Mohou například velmi dobře fungovat jako letní chatky.