Co je to kolagen? A k čemu nám vlastně v těle slouží? Kolagen je základní bílkovinou našeho organismu. U dospělého člověka představuje asi 25-30 % veškerých bílkovin v těle, u dětí je to o něco málo méně, asi 20-25 %. Je základní součástí veškerých pojivových tkání, mezi něž patří také třeba chrupavky, šlachy, kůže, ale důležitý je také pro správnou stavbu kostí a zubů. Je produkován buňkami, které jej vylučují do svého mezibuněčného prostoru. Od narození až do konce období růstu se kolagen obměňuje a dotváří, později už ale ne, nebo alespoň tolik ne.

dvoušroubovice

Kolagen v těchto tkáních zajišťuje odolnost vůči tahu a také jim dodává pevnost. Zajímavé je, že schopnost tvořit kolagen mají i některé buňky v játrech. Děje se to poté, když na játrech dojde k nějakému poškození. Tato ranka je pak zacelena nově vytvořeným kolagenem, což ovšem vede k poškození funkce, protože kolagen zde není normální, přirozenou a funkční složkou. Tento stav se nazývá cirhóza jater. Kolagen je v buňkách tvořen jako běžná bílkovina. Nejdříve je tedy v jádře přepsán ze správného chromozomu gen, takže se vytváří mRNA, která cestuje do cytoplazmy. Zde se naváže na ribozomy a může začít proteosyntéza, tedy tvorba bílkovin. Ta spočívá v přikládání jedné aminokyseliny za druhou, což jsou stavební kameny velkých molekul bílkovin.

péče o pleť

Poté, co se vytvoří prekurzor kolagenu, cestuje do endoplazmatického retikula, kde se ještě dále upravuje. K těmto úpravám je nutný vitamin C. Bez něj se kolagen správně nevytvoří a vzniká onemocnění zvané kurděje nebo také skorbut. Právě kolagen je látka, která zajišťuje pevnost pleti a její vyhlazený vzhled, jenže ve stáří jeho syntéza v kůži klesá a začínají se objevovat první vrásky. Proto se mnohé ženy v pokročilém věku uchylují ke kolagenu doplňkům stravy, které mohou alespoň z části ztrátu kolagenu nahradit.